Proč se lidé bojí zubaře?

Zubaři jsou doktoři jako každí jiní, akorát se věnují jen a čistě zubům. Pár let po roce 2000 se zavedl jiný vzdělávací systém zubařů a vzniklo úplně nové odvětví medicíny. Dříve, pokud jste se chtěli stát zubařem, jste museli nastoupit na všeobecné lékařství, ze kterého jste se pak, po šesti letech odpojili a věnovali se čistě zubům. Nyní už to tak není, a to asi proto, že se systém snaží změnit nedostatek zubařů tím, že to vykompenzuje krátkým vzdělávacím programem, aby zubaře neodradilo, že musí studovat dlouho. Nyní tedy nastoupíte na zubní lékařství, to studujete pět let a jste zubní lékař.

zubař

Pak sice pracujete pod dohledem zkušeného zubaře, ale postupně se formujete, dokud on sám neuzná za vhodné, že si můžete otevřít svou vlastní ordinaci. To většinou netrvá dlouho, ale záleží, pod jakým zubařem jste. Vyformovat se a být dobrý zubař může totiž zabrat hodně času. Lidé se bojí zubařů, ale nechápou, že i zubaři jsou normální lidé tak, jako ostatní a že je opravdu netěší to, když vám mohou do zubu vyvrtat díru, aby vám ji pak zalepili. To je netěší, ba naopak jim velmi vadí, pokud máte kazy a o své zuby se nestaráte. Oni to totiž hodně rychle poznají a moc dobře ví, jak na svou hygienu dbáte.

dítě u zubaře

Bolest, nepříjemný pocit, to vše, a ještě více se odehrává v hlavě skoro všech, kteří jdou k zubaři. Neví se přesně proč, ale asi je tam nějaký důvod s bolestí. Zuby jsou totiž velmi citlivé místo v našem těle a pokud vás bolí zuby, bolí vás i hlava a není to příjemné, jak je vše propojeno se vším. Takže lidé zubaře v lásce nemají asi kvůli bolesti, kterou kdysi zažili. Někomu to z dětství zůstane až do dospělosti, někdo se pak k zubaři těší. Všichni také víme, že je nedostatek zubařů, protože je ve výsledku stejně všichni potřebujeme. Není to ale tak úplně pravda. Zubaři nejsou v malých městech, ale ve velkých městech jich je dost a mají volno. Zkuste větší město, například zubař Praha clinicplus.cz.

Doporučené články