Proč nás politika tak rozděluje

Pokud chcete prakticky kdekoliv vyvolat hádku, není jistějšího způsobu, než se začít bavit o politice. Můžete si totiž být jisti, že každý člověk v místnosti na ni bude mít svůj vlastní názor, za kterým si bude rozhodně stát a který je ochoten obhajovat proti celému světu, včetně svých nejbližších. Samozřejmě je otázkou, proč je pro nás právě toto téma tak důležité, zvláště pak před volbami. Koneckonců, pro běžného člověka se toho až tak nemění, pokud se nestane nějaká neočekávaná událost, která děním ve světě značně zamíchá, jako například současná válka na Ukrajině.

 

Odpověď na tuto otázku však není tak jednoduchá. Jedno vysvětlení říká, že je to proto, že každý z nás má nějakou představu o tom, kam by naše země měla směřovat. A vzhledem k tomu, že na ni chceme být hrdí, a že jsme přesvědčeni, že to pro nás bude to nejlepší řešení, chceme jej obhajovat proti celému světu.

 

místnost, kde se schází vláda

 

Pak je zde samozřejmě i naše touha být součástí společnosti, někam patřit. To nám totiž dodává pocit ochrany a bezpečí – naše komunita nám pomůže, a to třeba i v boji proti těm, kteří mají jiný názor. Zapomínat nesmíme ani na to, že chceme, aby ostatní viděli situaci našima očima, aby uznali, že máme pravdu, že náš názor je správný. Ovšem vzhledem k tomu, že stejně se cítí i člověk s názorem naprosto protichůdným, je jasné, že to občas mezi nimi zajiskří.

 

korupce v politice

 

V neposlední řadě je zde fakt, že tomu nepomáhají ani samotní politici. Mnoho z nich, zvláště před volbami, vytváří situaci „oni vs my“, kdy se kampaň nezaměřuje ani tak na to, co by daná strana v případě výhry udělala, jako spíše na to, jak je ta druhá špatná. To vše bohužel přispívá ke stále většímu rozdělení společnosti. Avšak navzdory tomu se nejedná o nic nového. Stejné taktiky i stejné emoce zde byly již před více než sty lety. A je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude i dál. Avšak vzhledem k tomu, že tyto hádky nikdy nikoho nepřesvědčily, je jasné, že jsou zbytečné. Proto bychom se měli zaměřovat spíše na to, co nás spojuje, než na to, co nás rozděluje. Bude to rozhodně lepší pro všechny.

Doporučené články