Trápí vás žaludeční nevolnost? Co pomůže, když žaludek bolí?

Žaludek čas od času potrápí každého z nás. Žaludeční nevolnost je nepříjemná a obtěžuje nás. Jaké mohou být příčiny a jak si rychle pomoci? 

Trápí vás žaludeční nevolnost? Co pomůže, když žaludek bolí? 

Hodně dobrého jídla a pití, nezdravé jídlo, smažené nebo alkohol. Obvykle se žaludeční nevolnost spustí právě kvůli těmto věcem. Někdy stačí jen sníst něco, co nám nesedne a celý den se pak trápíme. Znáte to také? Asi každému někdy bylo na zvracení, cítil se mizerně a bolel ho žaludek. Jestliže se problémy často opakují a nemají zjevnou příčinu, je nutné zajíst k lékaři. Jinak si ale můžete pomoci sami. Co dělat při bolestech žaludku? Co jíst a čemu se naopak vyvarovat? 

bolest žaludku

Proč je nám špatně? 

Není podmínkou, že když začne bolet žaludek, budeme i zvracet. Obvykle je nepříjemná bolest způsobena nevhodnou stravou nebo konzumací alkoholu. V tom případě je nutné, aby si žaludek odpočal. Dále se tak nesmí zatěžovat a je nutné dbát na dietní opatření. Jestliže se k žaludeční nevolnosti ale přidá i zvracení, pálení žáhy nebo plynatost, je to o to více nepříjemné. Pokud takové potíže nezmizí do několika dnů, je vždy nutné vyhledat lékaře. Obvykle se totiž podaří žaludek zase uklidnit do několika hodin nebo do druhého dne. A příčiny, proč je nám špatně, může být opravdu celá řada. Mnohdy za žaludeční nevolnosti může i stres. 

žena břicho

Jak si rychle ulevit? 

Při žaludeční nevolnosti je nutné okamžitě vysadit cigarety, alkohol a mastná nebo smažená jídla. K pití je vhodný mátový nebo heřmánkový čaj, pomoci pak může i čerstvý zázvor. Pokud se nevolnost objeví krátce po jídle, zkuste kmín. Ten stačí rozžvýkat a spolknout nebo si z něj můžete uvařit čaj. Kmínový čaj pomůže zejména při plynatosti. Je třeba zvýšit příjem tekutin, ale obyčejná voda nemusí být dobře přijímána. Proto je lepší popíjet po doušcích bylinkové čaje nebo rovnou směsi na žaludeční obtíže. 

A co k jídlu? Určitě zkuste vařenou mrkev, která je při dietách snad tím nejlepším. Někdy pomůže i domácí kvalitní kuřecí vývar. Ale co když ani nemůžete jíst? Zkuste si pomoci také volně prodejnými léky, kterých je na trhu celá řada. Mělo by se vám ulevit. 

Doporučené články